BTX Effect – jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Wykorzystuje toksyny botulinowe, których najbardziej znanym zastosowaniem, jest redukowanie zmarszczek i ich profilaktyka. Czym jest toksyna botulinowa? To neurotoksyna syntetyzowana przez bakterie w kształcie laseczki – Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa działa w ten sposób, że hamuje aktywność acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiadającego za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. 

Tłumacząc na bardziej zrozumiały język. Dzięki toksynie botoks jest środkiem likwidującym zmarszczki mimiczne i redukującym nadmierną potliwość. Botox stosowany w naszym gabinecie, to jeden z najbardziej znanych na świecie, zawiera toksynę botulinową typu A. Wyróżnia go niesamowicie wysoka skuteczność i bezpieczeństwo.

Opis zabiegu

Jak wygląda zabieg podania botoksu? Preparat wprowadzany jest pod skórę w celu wygładzenia zmarszczek. Botoks wstrzykiwany jest poprzez iniekcję domięśniową. W taki sposób wprowadzony preparat przynosi zniewalające efekty estetyczne. Powodem jest jego działanie, a więc unieruchomienie mięśnia. 

Dzięki temu znika zauważalne pofałdowanie skóry, a zachodzi efekt natychmiastowego odmłodzenia. W rezultacie twarz prezentuje się naturalniej i młodziej, a rysy twarzy stają się łagodniejsze. Ogólna mimika twarzy zostaje zachowana, dzięki temu nie występuje „efekt maski”.  

Kuracja przy użyciu botoksu polega na odwracalnym unieruchomieniu mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Z tego powodu stosowana jest wielokrotnie mniejsza dawka leku, niż w przypadku leczniczym. Co prowadzi do prostego wniosku – zabieg podania botoksu jest całkowicie bezpieczny.

Przebieg zabiegu

Iniekcja, strzykawka czy igła to słowa, które u wielu ludzi budzą wiele obaw. Dlatego poniżej znajdziesz przebieg zabiegu. Cały proces powinien zacząć się od dokładnej konsultacji – w celu ustalenia występowania ewentualnych przeciwwskazań do planowanej procedury. Następnie należy dokładnie oczyścić i odtłuścić skórę.

Wprowadzenie Botuliny jest praktycznie bezbolesne. ]Jeżeli pacjent jest wysoce wrażliwy na ból, wtedy sensowne jest zastosowanie kremów zawierających środek znieczulający. 

Kolejny etap to właściwy zabieg, czyli wprowadzenie botoksu. Preparat za pomocą cienkiej igły zostaje wstrzyknięty we wcześniej określone miejsce. Ile razy należy powtórzyć czynność iniekcji? To zależy od stanu wyjściowego, oczekiwanego rezultatu czy od okolicy poddawanej zabiegowi. Właściwy zabieg trwa kilka minut. Być może boisz się igieł i dyskomfortu wynikającego z ich wprowadzenia. Spokojnie, wstrzyknięcie botoksu, można porównać z ukąszeniem komara. 

Zalecenia po zabiegu

Ogromnym plusem, są minimalne ślady po wykonanym zabiegu, w wielu przypadkach nakłuć nie widać. Niekiedy bezpośrednio po iniekcji, może pojawić się delikatne zaczerwienienie skóry w ostrzykiwanych miejscach. Jednakże w przeciągu godziny ustępuje samoczynnie. Z tego powodu od razu można wrócić do codziennych obowiązków. Mimo tego trzeba pamiętać o kilku rzeczach: 

 • powstrzymać się od masowania miejsca poddanemu zabiegowi;
 • w przeciągu następnych 8 godzin nie można kłaść się i pochylać głowy – może to zaburzyć równomierne rozłożenie preparatu;
 • nie można wykonywać ćwiczeń mięśni twarzy;
 • nie powinno się wykonywać żadnych masaży przez około 2 tygodnie;
 • przez minimum 30 minut trzeba ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach nakłuć;
 • nie można spożywać alkoholu przez 24 godziny od zabiegu;
 • przez następne kilka tygodni nie zaleca się korzystać z sauny, oraz solarium. 

W przypadku niezastosowania się do zaleceń efekty mogą być krótsze i mniej zauważalne. Kiedy efekty zabiegu stają się widoczne? Zazwyczaj już po 7-8 dniach, jednak znaczące zmiany zauważalne, są po około 2 tygodniach. U części pacjentów po upływie 2 tygodni wymagana jest korekta – dostrzyknięcie. Następnie po okresie pół roku powinno się powtórzyć kurację. Tyle trwa powrót do stanu sprzed zabiegu połączeń między synapsami komórek nerwowych ostrzykiwanego obszaru. 

Wskazania

Wprowadzenie botoksu daje najbardziej spektakularne efekty w przypadku redukcji zmarszczek mimicznych. Dlatego przez kobiety określany, jest jako „eliksir młodości”. Popularność metody wynika z tego, że jest prosta, ale daje długotrwałe rezultaty bez konieczności inwazyjnych operacji plastycznych.

Równocześnie zastosowanie botoksu jest znacznie szersze. Nie jest przeznaczony jedynie do usuwania już istniejących zmarszczek, które są objawami starzenie. Botoks wykorzystywany jest prewencyjnie, oraz do likwidacji zmarszczek mimicznych. Kiedy warto zdecydować się na zabieg przy użyciu botoksu? 

 • zmarszczki poziome czoła
 • zmarszczki między brwiami („lwia zmarszczka”)
 • zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)

Przeciwwskazania

Właściwie przeprowadzony zabieg wprowadzenia botoksu jest całkowicie bezpieczny. Lek podawany jest miejscowo i nie wywiera wpływu na cały organizm. Niemniej, nie zaleca się jego stosowania w przypadku:

 • kobiet w ciąży i karmiących piersią;
 • występowania opryszczki i ostrej infekcji;
 • stosowania silnych antybiotyków – spektynomycyna i antybiotyki z grupy aminoglikozydów;
 • zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych: miastenia gravis, jaskra;
 • osób cierpiących na zespół Lamberta Eatona;
 • stosowania leków rozrzedzających krew;
 • uczulonych na albuminę ludzką;
 • osób cierpiących na miopatie (pierwotne choroby mięśniowe);
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Być może ten zabieg będzie budził u Ciebie pewny lęk. Dlatego przed zabiegiem warto skorzystać z wiedzy specjalisty i rozwiać wątpliwości. Jeżeli zabieg przeprowadza doświadczony specjalista cały proces jest skuteczny i bezpieczny. 

Zabieg jest niemalże bezbolesny i trwa stosunkowo krótko. Preparat podaje się przy użyciu strzykawki o wyjątkowo cienkiej igle. Dlatego dyskomfort odczuwany przez pacjenta jest niewielki.