Stymulatory tkankowe to preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej, nastawione na przeciwdziałanie starzeniu się skóry. Dzięki stymulowaniu komórek skóry, produkcji kolagenu i elastyny, odbudowują strukturę skóry. W naturalny sposób poprawiają jej jędrność, gęstość oraz jakość.
Grupa preparatów w typie biostymulującym jest liczna i stale się poszerza. Mimo dużej ilości każdy z nich jest nieco inny, różnice widoczne są pod względem: mechanizmu działania, rodzaju substancji czynnych, technik iniekcji, wskazań, obszarów leczenia, rezultatów oraz długości ich utrzymywania się. Z tego względu preparat zawsze powinien być dobierany indywidualnie do klienta i jego oczekiwań.
Biorewitalizacja
Po ukończeniu 25 roku życia u zdecydowanej większości ludzi włókna kolagenu stopniowo stają się słabsze. Wtedy rozpoczyna się nieuchronny i nieodwracalny proces stopniowego zanikania kolagenu. Skuteczną odpowiedzią na ten problem są stymulatory tkankowe.
Proces starzenia powoduje, że skóra traci swą elastyczność, w dodatku staje się cieńsza, bardziej wiotka. Pomocne okazują się zabiegi biorewitalizacji, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne. Jest to wynikiem skutecznego stymulowania produkcji kolagenu i elastyny. Efekty uzyskane przy pomocy zabiegów biorewitalizacji można porównać do efektów liftingu, przy czym nie są inwazyjne.
Część preparatów do biorewitalizacji bazuje na właściwościach kwasu hialuronowego. Daję one efekt działania „miliona sprężynek”, które w naturalny sposób przywracają utracony owal twarzy. Proces można porównać do tworzenia rusztowania dla skóry, co przekłada się na neutralizowanie „chomików”, wygładzenie zmarszczek oraz zapewnieniu skórze gładkości i sprężystości.
W swoim składzie niektóre preparaty łączą zarówno kwas hialuronowy, jak i aminokwasy. Jest to wyjątkowo owocne połączenie, które pobudza skórę do intensywnej regeneracji. W dodatku zestawienie kwasu hialuronowego i aminokwasów działa wielokierunkowo:
- ma na celu nawilżenie wszystkich warstw skóry,
- modelowanie konturów twarzy,
- wygładzenie zmarszczek.
Efekty zabiegu
Duża różnorodność stymulatorów tkankowych zapewnia wielokierunkowe rezultaty. Wśród składników można wymienić: wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, liofilizowane aminokwasy, peptydy i antyoksydanty. Tego typu preparaty stymulują fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu, czego efektem jest:
- podkreślenie owalu twarzy;
- nawilżenie, rozjaśnienie i odżywienie skóry;
- ujędrnienie i zagęszczenie skóry;
- działanie antygrawitacyjne;
- redukcja drugiego podbródka i chomików;
- redukcja zmarszczek.
Dzięki temu stymulatory tkankowe to lepszy wybór, niż wypełniacze! Stymulacja biologicznych procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie przekłada się na dłuższy i naturalny efekt. Po zastosowaniu wypełniaczy uzyskujemy tymczasowy efekt wolumetryczny.
Wskazania
- oznaki starzenia się, w postaci załamań skórnych
- zarysowana bruzda nosowo-wargowa
- regeneracja skóry
- widoczna rynienka doliny łez
- „kurze łapki”
- redukcja blizn
- występowanie zasinień pod oczami
- wyraźna utrata jędrności skóry
- spadek gęstości skóry
- zaburzony owal twarzy, tzw. „chomiki”
- przesuszona i poszarzała skóra
- profilaktyka, aby w przyszłości skóra była w dobrej kondycji
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią
- uczulenie na składniki preparatu
- aktywna infekcja Herpes
- choroby autoimunlogiczne