Modelowanie ust

Usta to jeden z kluczowych atrybutów kobiecości i szeroko pojętego piękna. Niesamowicie popularny zabieg modelowania ust „na płasko” daje spektakularne, a co ważniejsze natychmiastowe efekty. Ten zabieg pozwala powiększyć objętość ust, podnieść opadające kąciki lub skorygować ich kształt. 

Preparat na bazie kwasu hialuronowego uzupełnia objętość, tym samym uwydatnia ich kształt. Kwas hialuronowy jako naturalna substancja występuje w ludzkim organizmie. 

Zaletą tego zabiegu jest naturalny wygląd ust – bez efektu odstających i sztucznie wyglądających warg. Dodatkowo wypełnienie ust powoduje, że rysy twarzy stają się bardziej subtelne i kobiece.

Przygotowania do zabiegu

 • Na około 7 dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków: hamujących krzepnięcie krwi; niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, ibuprofen, naproksen, ketonal).
 • Przez kilka dni poprzedzających zabieg należy spożywać minimum 2l wody dziennie.
 • W dniu zabiegu powinno się unikać dużych wahań temperatury.
 • Nie można spożywać alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu

Modelowanie ust na płasko polega na podkreśleniu łuku kupidyna oraz precyzyjnym wymodelowaniu górnej wargi. Zniewalające efekty uzyskuje się za pomocą wstrzyknięcia kwasu hialuronowego. Z reguły dolna warga modelowana jest wąsko – daje symetryczne i pełne usta. Dzięki temu możliwe jest poprawienie proporcji twarzy, co wiąże się z uzyskaniem atrakcyjniejszego wyglądu. Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzane są konsultacje, których celem jest:

 • ustalenie oczekiwań względem wyglądu ust, 
 • wykluczenie wszelkich przeciwwskazań.

Bez wątpienia to istotny krok, ponieważ pozwala uniknąć wielu powikłań oraz ewentualnego rozczarowania finalnym wynikiem zabiegu. Warto również wiedzieć, że na zabieg powinniśmy udać się bez makijażu ust. Jeśli mamy na nich szminkę, błyszczyk lub balsam, należy je dokładnie zmyć.

Z reguły cała procedura modelowania ust trwa około 1-1,5 godziny, przy czym samo wprowadzania kwasu hialuronowego zajmuje średnio 20 minut. Ostateczny efekt zabiegu jest najczęściej widoczny dopiero po około 3-4 tygodniach. Najpierw musi zejść opuchlizna i zniknąć zaczerwienienie warg. Zazwyczaj po upływie około 7 dni pacjent cieszy się finalnym wyglądem ust.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu usta mogą być obrzęknięte i zaczerwienione. W niektórych przypadkach tam, gdzie wykonano nakłucie, mogą pojawić się niewielkie siniaki lub krwiaki. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i delikatność, koniecznie należy stosować się do zaleceń kosmetologa. Zazwyczaj większość niepożądanych objawów ustępuje po upływie około 7 dni od wykonanego zabiegu. Przez ten okres usta będą bardziej wrażliwe na dotyk i ból. 

W procesie gojenia kluczowa jest higiena ust. Przede wszystkim nie należy wycierać ich ręcznikiem lub dotykać dłonią. W dodatku przez pewien okres powinno się unikać ich oblizywania i pocałunków. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. 

Powiększanie ust – efekty

Efekty modelowania ust widoczne są bezpośrednio po wykonanym zabiegu. Jednak na finalny efekt należy poczekać około 3-4 tygodnie. W tym czasie kwas hialuronowy „ułoży się” w tkankach. Jeżeli pacjent pierwszy raz wypełnia usta, to zwykle efekt utrzymuje się maksymalnie do 6 miesięcy. Z tego powodu, że jednocześnie stabilizuje się naturalne braki kwasu hialuronowego w organizmie. Przy każdym kolejnym zabiegu efekt utrzymuje się znacznie dłużej, od 6 do nawet 12 miesięcy. 

Klient musi być świadomy, że szybkość degradacji kwasu hialuronowego w organizmie jest indywidualna. Niekiedy przebiega bardzo szybko, a w innych sytuacjach trwa dłużej. W dodatku niektóre zachowania mogą przyśpieszyć proces np. duża ekspozycja na słońce lub palenie papierosów. 

Wskazania

 • odbudowanie konturu ust
 • powiększenie ust
 • korekta asymetrii kształtu ust
 • uniesienie kącików ust

Przeciwwskazania

 • skłonność do powstawania blizn przerostowych
 • ciąża, karmienie piersią
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym
 • choroby nowotworowe
 • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik)
 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy